Svět-piva.cz - vše o pivu, pivovarnictví a sladařství

Křišťál nikdy nezestárne

16.3.2017 | Rubrika: Magazín - Bytová dekorace

Český sklářský průmysl je všeobecně známý všude ve světě a je tudíž v celku zarážející, že v jeho kolébce vzniku, tedy právě u nás v Čechách, ho mnoho lidí považuje za přežitý nebo dokonce nemoderní.

Mají ho spojený s vitrínami svých prarodičů, kde se neustále pouze a do nekonečna oprašuje nebo s předraženým zbožím, které kupují turisté z celého světa. Abychom tyto mýty vyvrátili a uvedli je na pravou míru, pojďme se s tímto krásným zbožím seznámit trochu blíže.

Jak již bylo řečeno, mnoho lidí se bohužel domnívá, že křišťál zkrátka a dobře do moderní domácnosti nepatří a nehodí se do ní. Jedná se však o domněnku, která se velmi rychle a snadno vyvrátí už jenom tím, když si některý tento broušený skvost do svého bytu dáme. Vždyť co může podtrhnout minimalistické či moderní rysy našich obydlí víc, než právě čisté linie a tvary skla, které jsou vybroušené v dokonalý tvar? Svůj interiér můžeme doplnit o křišťálové vázy nejrůznějších tvarů a broušených motivů, ve kterých vynikne krása květin i vazeb, o svícny, flakony, lampy či další dekorativní předměty. Křišťál navíc dokáže být i naprosto funkčním společníkem a to dokazuje jeho široké zastoupení z řad karaf, talířů, sklenic, pohárů či krásných džbánů. Pokud zatoužíte po barvách i zde vám vyjde české sklo a křišťál maximálně vstříc, za pomocí oxidace kovů totiž vznikne barevný křišťál. Tento barevný křišťál rozzáří svým designem každou místnost a dodá jí tak úplně jiný ráz a rozměr. Vybírat potom můžeme z barev od žluté, přes rubínovou, fialovou, azurovou či zelenou až po minimalistickou černou. Oblíbený je také tzv. přejímaný křišťál, který vzniká spojením vrstev křišťálu čirého a barevného.

Za zmínku stojí bezpochyby také fakt, že se jedná o ryze český výrobek, který má v našich zemích skutečně bohatou tradici a historii a do okolních zemí se exportuje odedávna. A protože se nachází všude ve světě, má jistě právo být v hojném zastoupení i v našich interiérech.


( 3 Hodnocení )

Článek Křišťál nikdy nezestárne byl publikován 16.3.2017 autorem Michal Palán

TiskVytisknout   PDFUložit   EmailDoporučit známému

Mohlo by Vás zajímat